Obec Josefov se nachází v Regionu Podluží asi 9 km západně od Hodonína, mezi obcemi Dolní Bojanovice a Prušánky. Leží v mírném podnebném pásmu o rozloze asi 7,08 km2. Podél obce protéká vodoteč Prušánka. Je převážně zemědělsko-vinařského charakteru. Probíhá zde těžba lignitu, jodové vody, která je využívána k léčebným procesům v Lázních Hodonín, a ropy.
Byla založena roku 1782 na území bývalého panského dvora, postaveného na místě zaniklé vesnice Kukvice, která patřila k nejstarším osadám na Podluží. Poprvé se připomínají s kostelem a farou v Mikulčicích roku 1383. V patnáctém století, v letech 1468 – 1470 byla obec vypálena Uhry. Podruhé byla obnovena před rokem 1528. Kukvice zanikly za třicetileté války. Památka na Kukvice se doposud zachovala ve jménech polních tratí a vinic. Na místě kukvického dvora vznikla roku 1782 nová vesnice, nazvaná k poctě císaře Josefa II., Josefov. Obyvatelé nově založené obce Josefov byli osvobozeni od roboty, což bylo v té době zvláštností. Byla to obec zemědělská s velmi rozšířeným vinohradnictvím.
V počátcích své existence tvořil Josefov s Dolními Bojanovicemi společnou samosprávnou obec. Závislost na obci D. Bojanovice nebyla nijak obzvlášť pociťována, neboť josefovští nemuseli robotovat a bojanovští do roku 1848 ano. Odloučení obcí se uskutečnilo v roce 1867.
V hospodářském životě byly důležitým činitelem v druhé polovině devatenáctého století tzv. kontribučenské záložny, kde byl Josefov spolu s 27 obcemi Slovácka podílníkem.
V roce 1877 byla přestavěna kaplička do podoby nynějšího kostela, který je zasvěcen Všem svatým. V roce 1877 byla vybudována jednotřídní škola.
Významnou událostí bylo schválení zavedení elektrického proudu a veřejného osvětlení na základě podmínek Západomoravských elektráren dne 6. 5. 1928. Veškeré práce byly skončeny a k prvnímu osvětlení obce dochází 13. 5. 1929.
K osvobození obce za II. světové války došlo 14. dubna 1945.
V roce 1954 – 1960 se začala budovat kanalizace, hřbitov a chodníky. V současné době je obec plynofikována, je zde vybudován vodovod a všechny ostatní sítě.
Obec zajišťuje provoz obecní knihovny pro čtenáře, kde je přístupný veřejný internet.
Součástí lidové kultury jsou tradiční zvyky jako Smrtnica, což je tradiční vítání jara, a hrkačování na Velikonoce. Dále pak jsou tradiční josefovské krojované hody v červenci a při té příležitosti ruční stavění máje.
V obci působí
- mužácký a kostelní sbor,
- oddíl stolního tenisu TJ Sokol Josefov,
- Sbor dobrovolných hasičů v Josefově,
- Svaz zahrádkářů
- a Kynologický klub.
Nejstarší památkou je socha sv. Anny, postavená v roce 1760, nákladem pastýře, který na tom místě našel, dle pověsti, zlatý poklad.